The Scotland Women in Technology Awards 2017 Shortlist is now here!!!  Congratulations to all who made it to this prestigious list.

One to WatchRising StarPrimary Teacher of the YearSecondary Teacher of the YearInspirational Woman in LeadershipEmployer of the YearDirector/CEO of the YearGender Diversity ChampionTechnologist of the YearTechnology Networking Group of the YearLifetime Achievement Award

"One to Watch" category is sponsored by

Amazon

Nominees Company
Catrin Markx The Chartered Banker Institute
Ellora James Envirocache
Shannon Davis Castledouglas High
Cynthia Morel University of Stirling

"Rising Star" category is sponsored by

Amazon

Nominees Company
Sarah Stenhouse Pixey
Sophie Lanc Payfony
Alyssa Ross Free Agent

"Primary Teacher of the Year" category is sponsored by

SmartStems

Nominees Company
Susan Sey Aberdeenshire Council
Janice Paterson Wormit Primary
Louise Foreman Education Scotland
Jill Sim Rosebank Primary
Ruth Burnett Bishopton Primary

"Secondary Teacher of the Year" category is sponsored by

SkillsDev

Nominees Company
Toni Scullion St Kentigerns
Chris Aitkin Wick High School
Liz Dighton Boroughmuir High
Kelly MacDonald Harris Academy

"Inspirational Woman in Leadership" category

Nominees Company
Gillian McGovern Dundee & Angus College
Ilana Munckton Skyscanner
Lauren Gemmell Amazon
Maria Gutierrez Free Agent
Marnie McCormack J.P. Morgan
Sharon Moore IBM

"Employer of the Year" category is sponsored by

Equate

Nominees
Ayrshire College
Multiply
You Train
UWS
Sopra Steria
J.P. Morgan
Clydesdale Bank

"Director/CEO of the Year" category is sponsored by

JPMorgan

Nominees Company
Debbie Crosbie Clydesdale Bank
Gillian Docherty The Data Lab
Jeanette Forbes PCL Group
Suzanne Doyle-Morris Inclusiq
Liz McGettigan Solus
Margaret Totten IA Cubed

"Gender Diversity Champion" category is sponsored by

JPMorgan

Nominees Company
Sjoukje Inge Sophie Ijlstra Student - St Andrews
Lindsay Law RBS
Sharon Forder RBS
Stuart Macdonald SmartSTEMs
Marian Edwards HPE
Talat Yaqoob Equate Scotland

"Technologist of the Year" category is sponsored by

RegScot

Nominees Company
Jude McCorry The Data Lab
Caroline Kirkhope Swipii
Zhao Gao J.P. Morgan
Kirsty MacPherson J.P. Morgan
Carole Logan Equator
Jo Watts Effini

"Technology Networking Group of the Year" category is sponsored by

SWIT

Nominees
Ladies of Code Glasgow
RBS Women in Technology (WiT)
SmartSTEMs
Women Who Code Edinburgh
BCS Women Scotland

"Lifetime Achievement Award" category is sponsored by

ScotlandIS

Not disclosed at this time. Watch this space.